Artysta intermedialny, aka prof. Wiesław Łuczaj, urodzony w 1960 roku, artysta intermedialny aktywny w zakresie malarstwa, organizacji przestrzeni, grafiki cyfrowej i sztuki generatywnej. Od 2011 roku wraz z grupą artystów europejskich, z USA i Australii tworzy międzynarodowy ruch artystyczny „Discursive Geometry”, którego jest pomysłodawcą.
Mark Starel jest twórcą Manifestu Sztuki Statystycznej. Punktem wyjścia twórczości artysty jest założenie, że współczesna rzeczywistość jest rzeczywistością statystyczną. Tworzy obrazy, inspirowane bazami danych lub komunikatami statystycznymi na temat zachowań społecznych ludzi. Jako członek COMPLUTENSE RESEARCH GROUP, kierowanej przez prof. Marię Cuevas, prowadzi badania artystyczne związane z takimi zagadnieniami, jak: człowiek jako baza danych; statystyka jako inspiracja; mapowanie jako strategia artystyczna; losowość i przypadek jako zasada tworzenia dzieła sztuki; obrazowanie wiedzy i baz danych; dzieło sztuki jako napięcie tworzone poprzez zbiorowy wysiłek ludzi.
Autor ponad czterdziestu wystaw indywidualnych i uczestnik około trzystu wystaw zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju. Do 2021 roku był kuratorem ponad 100 wystaw, autorem ponad 40 tekstów; artykułów i referatów. Brał udział w ponad 40 konferencjach i sympozjach w Polsce i na świecie. Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych, UJK w Kielcach (2008-2016). Wiceprzewodniczący Rady Muzeum Narodowego w Kielcach, powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013-2017). Obecnie profesor na Wydziale Sztuk Pięknych ASP w Łodzi oraz profesor w Szkole Doktorskiej ASP w Warszawie.
Został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Prace artysty znajdują się w prestiżowych zbiorach i kolekcjach w Polsce i na świecie.
Punktem wyjścia moich refleksji o świecie, sztuce i pracy twórczej jest założenie, że współczesna rzeczywistość jest rzeczywistością statystyczną. Dlatego warstwa treściowa moich prac, niezależnie od tego czy są to grafiki cyfrowe, malarstwo, animacje proceduralne czy inne formy wypowiedzi artystycznej, zawsze inspirowana jest danymi statystycznymi, które pozyskuję z różnych źródeł.